Reklam ve fikir fabrikası Majesty Ajans
MajestyMajestyMajesty
(Pazartesi - Cumartesi)
bilgi@majestyajans.com
Muratpaşa, Antalya
MajestyMajestyMajesty

Kripto para madenciliği ile iklim değişikliğini araştırma projesi: Harvest

  • Anasayfa
  • blog
  • Kripto para madenciliği ile iklim değişikliğini araştırma projesi: Harvest

Alman bir mühendis ve sanatçı olan Julian Oliver, Harvest isimli projesiyle rüzgar enerjisinden kripto para madenciliği yapmayı ve elde ettiği geliri iklim değişikliği araştırmaları için harcamayı planlıyor.

Bugüne kadar iklim değişikliği araştırmalarına finansman sağlanmak için pek çok kar amacı gütmeyen organizasyon bağış toplama çalışmaları yürütüyor. Bir Alman mühendis ise yeşil enerji kullanımını teşvik etmek ve hem kripto para madenciliğini tanıtmak hem de iklim değişikliği araştırmalarına kaynak oluşturmak için Harvest isimli projesini başlatıyor. Proje kapsamında bir rüzgar türbini ile kripto para madenciliği yapılan bilgisayara enerji sağlayacak olan Oliver, elde edilen kazancı da üç farklı kuruluşa yardım amaçlı gönderecek.

Aslında yenilenebilir enerjiden güç alarak kripto para madenciliği fikri Oliver’a ait değil. Artan enerji ihtiyacına karşılık bitcoin madenciliğinin karlılığının giderek azalması sonucunda madencilerin bir kısmı bu fikre sıcak bakmıştı. Rüzgar ya da güneş enerjisinden gelen enerji ile bitcoin madenciliği yapmanın hem madenciliği daha kazançlı bir iş haline getireceği hem de madencilikte kullanılan fosil yakıt kaynaklı enerji kullanımının azalacağı(karbon salınımının düşeceği) düşüncesiyle bu fikri çok daha cazip bir hale getirmekteydi.

 Bu proje kapsamında 2 metre uzunluğunda ve 700 watt enerji üretme kapasitesine sahip bir rüzgar türbini Core i3 işlemci, 4GB RAM, 256GB SSD ve GeForce GTX 1080 Ti ekran kartından oluşan sisteme güç sağlayacak. Bu sistem üzerinden piyasa değeri 190$ olan ZCash madenciliği yapılacak. İsveç’in Skövde Sanat Müzesi’nde de 2 ay sergilenecek olan projeden elde edilecek gelir 3 adet kar amacı gütmeyen kuruma bağışlanacak

Yorum bırak