Reklam ve fikir fabrikası Majesty Ajans
MajestyMajestyMajesty
(Pazartesi - Cumartesi)
bilgi@majestyajans.com
Muratpaşa, Antalya
MajestyMajestyMajesty

Wi-Fi Bitkileri Öldürüyor

Danimarkalı lise öğrencileri, gözlemlere dayanan deneyleriyle Wi-Fi sinyallerinin bitkileri öldürdüğünü tespit etti.

North Jutland bölgesindeki Hjallerup Okulu’ndan dokuz kız öğrenci, geceleri baş uçlarına cep telefonlarını koydukları zaman uyuyamadıklarını fark etti. Okulda beyin dalgalarını takip eden donanım bulunmadığı için, öğrenciler geleneksel bir yöntemle deney yapmaya karar verdi.
Öğrenciler, cep telefonlarıyla aynı dalgaboyunda mikrodalga radyasyon yayan Wi-Fi router cihazının yanına, altı kap bahçeteresi tohumu yerleştirdi. Ayrıca, Wi-Fi router bulunmayan bir odaya da altı tohum dolu kap konuldu. İki ayrı odadaki tohumlar; yeterli oda sıcaklığı, nem ve güneş ışığına tabi tutuldu.
12 gün geçtikten sonra, Wi-Fi sinyallerinden bağımsız tohumların yeşerdiği görülürken, Wi-Fi’a maruz kalan tohumların kahverengi renge büründüğü, çürüdüğü hatta mutasyon geçirdiği görüldü.
Daily Dot sitesine konuşan Hjallerup Okulu öğretmenlerinden Kim Horsevad, aynı deneyi iki keztekrarladıklarını ve aynı sonucu elde ettiklerini belirtti. Horsevad, ‘öğrencilerin farklı gözlem grupları için aynı şartları sabit tutmakta büyük çaba gösterdiğini ve nem, sıcaklık gibi faktörlerin sürekli ölçüldüğünü’ belirtti.
İsveç’in Karolinska Enstitüsü’nden Olle Johanssen ve Londra Imperial College araştırmacısı Dr. Andrew Goldsworthy, araştırmanın önemli olduğunu ifade ederken, aynı deneyin laboratuvar şartlarında tekrarlanması gerektiğini söyledi.

Yorum bırak