Reklam ve fikir fabrikası Majesty Ajans
MajestyMajestyMajesty
(Pazartesi - Cumartesi)
bilgi@majestyajans.com
Muratpaşa, Antalya
MajestyMajestyMajesty

Google’dan Yeni Özellik! “aramak için mırıldan”

  • Anasayfa
  • blog
  • Google’dan Yeni Özellik! “aramak için mırıldan”

Yeni Google Hum to Search özelliği ile kullanıcılar, mırıldanarak istedikleri şarkıyı bulabilecekler.

Google bugün arama araçlarına yeni bir “aramak için mırıldan” özelliği ekledi. Bu yeni özellik altında, kullanıcılar hafızalarında kalmış şarkıları mırıldanarak arayabilecekler. Google uygulamasının iOS ve Android sürümlerinde bulunan bu özellik, mırıldanmaları belirlemek için makine öğrenimi tekniklerini kullanır.

 

Yalnızca iOS’ta İngilizce olarak sunulan bu özellik, Android’de 20’den fazla dili destekler. Hum to Search’ün Shazam’da şimdiye kadar gördüğümüz olasılıkları genişlettiğini söyleyebilirsiniz.

Aynı zamanda bu özelliği Google Asistan üzerinden kullanabileceğinizi de söyleyebiliriz. Google’a “şarkı nedir” diye sorup şarkı ara düğmesine basarak, aklınızdaki şarkıyı 10 ila 15 saniye mırıldanabilirsiniz.

 

Bu işlemi tamamladıktan sonra Google, Purr ile eşleşen sonuçları gösterecektir. Gerekirse, sonuca tıklayarak şarkıyı dinleyebilirsiniz.

 

Google’ın makine öğrenimi modeli, ses dosyalarını şarkı melodisini temsil eden birden çok diziye dönüştürür. Dolayısıyla bu diziler mevcut şarkılarla karşılaştırılabilir. Google’ın, insanların şarkı söylediği, ıslık çaldıkları ve mırıldandıkları makine öğrenimi modellerini eğitmek için ses dosyalarını kullandığını unutmayın. Ayrıca modeli eğitmek için stüdyo kayıtları kullanıldı.

Yorum bırak