Reklam ve fikir fabrikası Majesty Ajans
MajestyMajestyMajesty
(Pazartesi - Cumartesi)
bilgi@majestyajans.com
Muratpaşa, Antalya
MajestyMajestyMajesty

Dijital yayıncılık platformlarına RTÜK denetimi başladı!

  • Anasayfa
  • blog
  • Dijital yayıncılık platformlarına RTÜK denetimi başladı!

 Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yeni internet yayını düzenlemesi Resmi Gazete’de yerini aldı. Yapılan haberlere göre; YouTube, Netflix, PuhuTv ve BluTv artık RTÜK denetiminde olacak!

    Gelişen teknoloji doğrultusunda ulaşamayacağımız pek bir şey kalmadı. İnternet dünyası biz insanların hayatlarına kolaylık sunarken, aynı zamanda televizyonları da yavaş yavaş ortadan kaldırmaya niyetli. Netflix, YouTube ve BluTv’nin üretmiş olduğu içerikleri, aldıkları ücret karşılığında abonelere sunan ve internet üzerinden yayın yapan platformlar olarak; evlerimizde bulunan televizyonların yerini çoktan almıştı bile. Televizyonu unutmaya başlayacağımıza inandığımız bu platformlar bir nevi izleyicilerine televizyonu sunuyor. Peki RTÜK Netflix’in yoluna taş mı koyuyor? Sadece Netflix değil.

    Hadi detayları inceleyelim…

    Bugüne kadar Türkiye’deki yayın akışından sorumlu olan, radyo ve televizyon kanallarını kontrol eden, belirli kanalları kapatmaya varana kadar cezalar kesen RTÜK, şimdi de internet yayınlarını kontrol edecek! Dijital yayıncılık platformlarında artık yerini alan RTÜK, bakalım biz kullanıcılar için lehimize mi yoksa aleyhimize mi oynayacak?

     Resmi Gazete’de yer alan ilk madde şu şekildeydi:

    Bu Yönetmeliğin amacı; Radyo, Televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumuna, iletimine, medya hizmet sağlayıcılara yayın lisansı, platform işletmecilerine de yayın iletişim yetkisi verilmesine ve söz konusu yayınların denetlenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

    ‘’Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkındaki Yönetmelik’’ 24 maddeden oluşuyor.

    Yönetmeliğin yayınladığı açıklamaya göre; Netflix, YouTube, BluTv ve PuhuTv gibi medya hizmet sağlayıcılarının RTÜK’ten yayın lisansı alması gerekiyor.

    Türk Ticaret Kanunu’na uygun kurulmuş şirketler Yayın lisansını alabilecek. Yayın Lisansı almadan yayın yapma girişiminde bulunan internet platformlarına sulh ceza hakimliği, engel kararı çıkarabilecek. Bu lisans süresi 10 yıl olacak.

    İsteğe Bağlı yayınlar 100 bin lira lisans ücreti ödeyecek!

Radyo için 10 bin lira, TV ve isteğe bağlı yayınlar içinse 100 bin lira lisans ücreti ödeyecek. Netflix gibi ücret karşılığında abonelik yapılan ve izlenen bu yayınlar, yıllık net satışlarının binde beşi kadarını RTÜK’e ödeyecek. Bunun yanında yayın iletim ücreti ise yıllık 100 bin lira olacak.

   RTÜK denetimi ele alıyor!

İnternet üzerinden yapılan yayınlar RTÜK Kanunu ile diğer kanun ve anlaşmalara uygun olma mecburiyetinde…

Lisans iptalini gerektirecek durumlar ise şu şekilde;

‘’İnternet ortamından yayın lisansının verilmesi için gerekli şartlara uygunluğunu hile ile elde ettiği tespit edilen kuruluşun, internet ortamından yayın isteği iptal edilir. Mucbir sebep veya Üst Kurulca kabul edilecek diğer sebeplerle, internet ortamından yayın hizmetini yerine getirmeyen medya hizmeti sağlayıcı kuruluşun talebi halinde internet ortamından yayın lisansı sonlandırılabilir.’’ Sulh ceza hakiminin kararı doğrultusunda URL engelleme de yapılabilecek.

     Bu platformlar içinden en fazla etkilenen eminiz ki Netflix olacak. Çünkü bu güne kadar çeşitli televizyon kanallarının yerini almış, sinema salonlarını bile çoğu zaman unutturmuş, uydu platformlarını gerisinde bırakmış, popülaritesini ortaya koymuş ve her zaman korumuş olan bir platform. Ayrıca kullanıcılarına da özgür bir bakış açısı sunmuştur. Bu platformun kullanıcıları meraklı ve yapmış oldukları ödemeyle abone oldukları platformun açıklamasını beklemekteler. Sonuç itibari ile bu platformların ilerleyen zamanlarda televizyondan pek farkı kalmayan platformlar olarak karşımıza çıkmasını hiç istemeyiz.

    İçerik üreticisi olan bu platformlar için şart şu şekilde; Türkiye’de yayın yapmak için ülke sınırları içerisinde bulunmak ve RTÜK’ten lisans almaları gerekiyor…

    İsteğe bağlı dijital platformlara RTÜK denetimi, sosyal medyanın şu anki gündemini oluşturuyor…

Yorum bırak