Hızlı İletişim

Majesty Ajans

B.Onat Cd. No:57/19
Muratpaşa, Antalya 07100
Telefon: +90 (242) 248 25 70
email: bilgi@majestyajans.com

Sosyal Medya

Destek Paneline Giriş

Bilgiler

Şifremi Unuttum
Henüz Kurumsal Üyemiz Değil Misin?

Parola Sıfırla


Majesty Blog

Son Yazılar

Facebook kullanıcılarının ses dosyalarını deşifre ediyor!

Facebook dışarıdan hizmet veren yüzlerce çalışanına, kullanıcılarının ses dosyalarını deşifre ettirdiğini kabul etti. Facebook'a hizmet veren bir çalışanın işi hakkında yaptığı bir basın açıklamasıyla ortaya çıkan durum, Facebook'un kullanıcıların gizliliğini ne derecede ihlal ettiğini gözler önüne seriyor. Ses kayıtlarının deşifre edilmesiyle ilgili ayrıntılar bilinmiyor ancak ses dosyalarının metin halinde deşifre ettiği bilgisi mevcut. Kullanıcıların ses dosyalarını deşifre eden çalışanların özel hayatlarıyla ilgili detayları da deşifre ettiği bilgisi ortaya çıktı. Asıl dikkat çekici olay ise deşifre yapan çalışanların bunu neden yaptıkları bilinmiyor. Facebook ise ses dosyalarının deşifre edilerek metne dönüştürüldüğünü kabul ederken, bu işi haftalar önce sonlandırdığını da açıkladı. Facebook açıklamasında: " Tıpkı Apple ve Google gibi biz de bir haftadan fazladır ses dosyalarının insanlar tarafından değerlendirilmesini sonlandırdık." ifadesine yer verdi. Şirket aynı zamanda bu durumdan etkilenen kullanıcıların Facebook'un Messenger uygulamasında sesli sohbetlerin deşifre edilmesini onaylayan kullanıcılar olduğunu söyledi. Görünen o ki sözleşmeli çalışanlar Facebook'un yapay zekasının anonimleştirilmiş olan mesajları doğru tercüme edip etmediğini kontrol ediyordu. Amazon ve Apple gibi büyük teknoloji şirketleri kullanıcıların cihazlarından ses dosyası parçacıkları topladığı ve bu dosyaların insanlar tarafından incelenmesini sağladığı için bir süredir eleştiriliyor. Kullanıcı gizliliğini ihlal eden bu uygulama ilk olarak Nisan ayında Amazon'un Alexa sesli komutlarını dinlemesiyle ortaya çıkmıştı. Aynı uygulamanın Apple'ın Siri'sinde ve Alphabet'in Google Asistan'da olduğunu belirtelim. Apple ve Google artık bu uygulamayı devam ettirmediğini açıklarken, Amazon kullanıcılarına toplanan ses kayıtlarının insanlar tarafından incelenmemesi seçeneğini sundu. Hatırlarsanız Mark Zuckerberg, geçtiğimiz yıl Senato'da verdiği ifadede Facebook'un kullanıcıları dinlediği iddiasını "komplo teorisi" olarak nitelendirmiş ve böyle bir şey yapmadıklarını dile getirmişti. İlerleyen süreçte şirket, kullanıcıların uygulamaya izin vermesi ve sesli mesaj gibi mikrofon kullanılan bir özelliği aktif olarak kullanması durumunda yalnızca kullanıcıların mikrofonuna eriştiğini açıklamıştı.
15 Ağustos 2019

Dijital yayıncılık platformlarına RTÜK denetimi başladı!

    Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yeni internet yayını düzenlemesi Resmi Gazete’de yerini aldı. Yapılan haberlere göre; YouTube, Netflix, PuhuTv ve BluTv artık RTÜK denetiminde olacak!

    Gelişen teknoloji doğrultusunda ulaşamayacağımız pek bir şey kalmadı. İnternet dünyası biz insanların hayatlarına kolaylık sunarken, aynı zamanda televizyonları da yavaş yavaş ortadan kaldırmaya niyetli. Netflix, YouTube ve BluTv’nin üretmiş olduğu içerikleri, aldıkları ücret karşılığında abonelere sunan ve internet üzerinden yayın yapan platformlar olarak; evlerimizde bulunan televizyonların yerini çoktan almıştı bile. Televizyonu unutmaya başlayacağımıza inandığımız bu platformlar bir nevi izleyicilerine televizyonu sunuyor. Peki RTÜK Netflix’in yoluna taş mı koyuyor? Sadece Netflix değil.

    Hadi detayları inceleyelim…

    Bugüne kadar Türkiye’deki yayın akışından sorumlu olan, radyo ve televizyon kanallarını kontrol eden, belirli kanalları kapatmaya varana kadar cezalar kesen RTÜK, şimdi de internet yayınlarını kontrol edecek! Dijital yayıncılık platformlarında artık yerini alan RTÜK, bakalım biz kullanıcılar için lehimize mi yoksa aleyhimize mi oynayacak?

     Resmi Gazete’de yer alan ilk madde şu şekildeydi:

    Bu Yönetmeliğin amacı; Radyo, Televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumuna, iletimine, medya hizmet sağlayıcılara yayın lisansı, platform işletmecilerine de yayın iletişim yetkisi verilmesine ve söz konusu yayınların denetlenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

    ‘’Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkındaki Yönetmelik’’ 24 maddeden oluşuyor.

    Yönetmeliğin yayınladığı açıklamaya göre; Netflix, YouTube, BluTv ve PuhuTv gibi medya hizmet sağlayıcılarının RTÜK’ten yayın lisansı alması gerekiyor.

    Türk Ticaret Kanunu’na uygun kurulmuş şirketler Yayın lisansını alabilecek. Yayın Lisansı almadan yayın yapma girişiminde bulunan internet platformlarına sulh ceza hakimliği, engel kararı çıkarabilecek. Bu lisans süresi 10 yıl olacak.

    İsteğe Bağlı yayınlar 100 bin lira lisans ücreti ödeyecek!

Radyo için 10 bin lira, TV ve isteğe bağlı yayınlar içinse 100 bin lira lisans ücreti ödeyecek. Netflix gibi ücret karşılığında abonelik yapılan ve izlenen bu yayınlar, yıllık net satışlarının binde beşi kadarını RTÜK’e ödeyecek. Bunun yanında yayın iletim ücreti ise yıllık 100 bin lira olacak.

   RTÜK denetimi ele alıyor!

İnternet üzerinden yapılan yayınlar RTÜK Kanunu ile diğer kanun ve anlaşmalara uygun olma mecburiyetinde…

Lisans iptalini gerektirecek durumlar ise şu şekilde;

‘’İnternet ortamından yayın lisansının verilmesi için gerekli şartlara uygunluğunu hile ile elde ettiği tespit edilen kuruluşun, internet ortamından yayın isteği iptal edilir. Mucbir sebep veya Üst Kurulca kabul edilecek diğer sebeplerle, internet ortamından yayın hizmetini yerine getirmeyen medya hizmeti sağlayıcı kuruluşun talebi halinde internet ortamından yayın lisansı sonlandırılabilir.’’ Sulh ceza hakiminin kararı doğrultusunda URL engelleme de yapılabilecek.

     Bu platformlar içinden en fazla etkilenen eminiz ki Netflix olacak. Çünkü bu güne kadar çeşitli televizyon kanallarının yerini almış, sinema salonlarını bile çoğu zaman unutturmuş, uydu platformlarını gerisinde bırakmış, popülaritesini ortaya koymuş ve her zaman korumuş olan bir platform. Ayrıca kullanıcılarına da özgür bir bakış açısı sunmuştur. Bu platformun kullanıcıları meraklı ve yapmış oldukları ödemeyle abone oldukları platformun açıklamasını beklemekteler. Sonuç itibari ile bu platformların ilerleyen zamanlarda televizyondan pek farkı kalmayan platformlar olarak karşımıza çıkmasını hiç istemeyiz.

    İçerik üreticisi olan bu platformlar için şart şu şekilde; Türkiye’de yayın yapmak için ülke sınırları içerisinde bulunmak ve RTÜK’ten lisans almaları gerekiyor…

    İsteğe bağlı dijital platformlara RTÜK denetimi, sosyal medyanın şu anki gündemini oluşturuyor…

01 Ağustos 2019

WhatsApp artık akılsız telefonlarda da yerini alacak!

     Hepimiz WhatsApp uygulamasını uzaktan yakından tanımaktayız. Neredeyse her hafta güncelleme yapıp, biz kullanıcılara yeni özellikler sunmaya devam etmekte olan WhatsApp uygulamasının yaklaşık olarak 1,5 milyar kullanıcısı bulunmaktadır.

  

    İOS ve Android’in ardından en büyük üçüncü mobil işletim olduğu düşünülen KaİOS; akıllı telefon özelliği olmayan Linux tabanlı işletim sistemidir. WhatsApp ise KaİOS’un yüklü olduğu telefonlara da destek vermeye başladı. Peki akıllı olmayan telefonlarda WhatsApp’ın olması nasıl bir avantaj yaratıyor? Bu tür telefonları (tuşlu telefonlar) genelde orta yaş ve üzeri kullandığından pek bir etkisi olacağı düşünülemez.


WhatsApp neden böyle bir girişimde bulundu?

     Düşündüğümüz zaman sohbet uygulaması olan WhatsApp’ın oldukça iyi sayıda kullanıcısı varken böyle bir girişimde bulunmasının sebebi; kullanıcı artışının çoğalmasının aksine, prestij ve entegrasyon sağlamaktır diye bir kalıp oluşturabiliriz.

     WhatsApp KaİOS sürümü ilk defa JioPhone modeli ile Hindistan’da test edildi. An itibari ile bu yeni haberle KaİOS’un, dünya genelinde 100 milyon kullanıcıya ulaşmış olduğu tahmin edilmekle birlikte indirme işlemi de oldukça kolay!


     NTV’nin haberine göre; WhatsApp KaİOS sürümü uçtan uca şifreleme seçeneğini de sunuyor.

WhatsApp özellikleri; Peki kullanıcılar WhatsApp’ın tüm özelliklerini biliyor mu?

    WhatsApp’ta çok fazla emoji seçeneğimiz var. Sohbet esnasında bulunması gereken emojiyi yeri geldiği zaman bulamıyoruz. WhatsApp bu özelliği kullanmamız için ‘auto correct’ seçeneğiniz bize sunuyor. Böylelikle emoji ararken, herhangi bir kelime kullanarak istediğimiz emojiyi kolaylıkla bulabileceğiz.


     Sohbetlerinizi takip edemiyorsanız, mesajlarınızdaki mavi tiki fark edemeyebilirsiniz. Bunun için mesajınıza basılı tutarak çıkan ‘Bilgi’ seçeneğine tıklayarak mesajınızın gönderildiğini, okunup okunmadığını takip edebilirsiniz.


      Çok fazla mesaja maruz kalıyorsanız, çok sevdiğiniz arkadaş gruplarının oluşturduğu gruplardan fazla bildirim geliyorsa, sohbeti biraz sessizleştirmeye ne dersiniz? Sohbetlerin bulunduğu girişte, sessize almak istediğiniz grubunuzu uzunca basıp seçebilirsiniz. Seçim yapıldıktan sonra ekranda beliren seçeneklerden ‘Sessize al’ seçeneğini tercih edebilirsiniz. Sekiz saat, bir hafta ve bir yıl gibi seçenekleri bulunuyor. Dilediğiniz zamana ayarlayabilir, tekrar sohbetinizin sesini açabilirsiniz.


     ‘Ayarlar’ kısmından ‘Veri Kullanımı’na tıklayarak, ‘Medyanın otomatik olarak indirilmesi’ ayarlarını değiştirebilirsiniz böylelikle ne internet kullanımınızı ne de faturanızı sürekli yenilemek zorunda kalmayacaksınız.


     Sizin için önemli olan bir mesajı tek bir sohbette onlarca mesajın arasında aramanız sizi zorlayabilir. Dolayısıyla önemli olduğunu düşündüğünüz mesajlarınızı yıldızlayabilirsiniz. Hem zaman harcamazsınız hem de karşı tarafın bu durumdan haberi olmadan rahatlıkla favoriler kısmına ekleyebilirsiniz.


    Sizin için değerli ve hayatınızda yeri bambaşka olan kişilerle sohbetlerinizi, WhatsApp’ta başa sabitleyebilirsiniz.


   WhatsApp uygulamasını bilgisayarda görmeniz de mümkün. Web.whatsapp.com adresinden QR kodu ile telefonunuzu buluşturun. İş yerinizde, bir mekanda otururken, bilgisayarınızda belge, dosya, görüntü gibi medya içeriklerini toplu bir şekilde gönderebilirsiniz.

29 Temmuz 2019
Sayfa